Vánoce v pohodě

Vánoce v pohodě

Vánoce v pohodě

Chcete si letos Vánoce a přípravu na ně skutečně užít? Vychutnávat si padající sníh za oknem při svitu vlastnoručně vyrobeného adventního věnce? Hravě zvládnout úklid, nákup, balení dárků, pečení cukroví a Štědrý den obohatit tradičními staročeskými zvyky? Připravili jsme pro Vás návod, jak na to. V následujících řádcích se dočtete zajímavé tipy pro Vánoce v pohodě a bez stresu. Nezapomínejte na to, že Vánoce mají být především chvíle rodinné pohody, lásky, míru a radosti, takže pokud nebudete stíhat napéct dostatek druhů cukroví, nezoufejte, hlavní je, že se v kouzelné vánoční atmosféře sejdete se svými nejbližšími. Pusťte si domů tento rok kouzlo Vánoc a vychutnávejte si ho plnými doušky.

Kalendář

26. Listopadu sobota

Je tady první adventní víkend, ideální čas na tvorbu adventního věnce, který Vás bude provázet celý měsíc, zdobit interiér a vytvářet příjemnou atmosféru. Pusťte se do jeho výroby. Na trhu je celá řada pomůcek, které můžete použít, ale nejvíce samozřejmě potěší, pokud si alespoň část ozdob na adventní věnec vyrobíte či nasbíráte sami. Osvědčeným tipem jsou plátky nasušeného pomeranče. V předvánočním čase koupíte pomeranče levně a i jejich sušení Vám nádherně provoní byt. Na procházce můžete nasbírat šišky, koupit celou vanilku, hvězdičky badyánu a věnec budete mít přímo kouzelný. Pokud si chcete adventní věnec vyrobit sami, nebo třeba společně s dětmi, podívejte se na náš tip jak na výrobu.

Vyzdobte okna barevnými světýlky a vykouzlete si vánoční atmosféru další výzdobou. Dejte například věnec na dveře, vyndejte vánoční rohožku, cokoliv se Vám jen líbí a zpříjemní Vám předvánoční čas. Připravte se na Mikuláše - Mikulášská nabídka


27. Listopadu neděle

Nezapomeňte zapálit první svíčku na Vašem adventním věnci. Nedělní odpoledne je také ideální čas na zahájení pečení vánočního cukroví. Nejvíce času potřebují perníčky, aby byly na Štědrý den krásně měkoučké. Pokud nemáte osvědčený recept, zeptejte se babičky nebo maminky, ty měly perníčky přece vždy nejlepší.

Betlém


1. Prosince čtvrtek

Pokud máte děti, je nejvyšší čas objednat Mikuláše s čertem a andělem a nakoupit pár sladkostí a ovoce – mikulášskou nadílku. Také můžete s dětmi vybrat básničku nebo písničku, kterou po příchodu mikulášské družiny předvedou.


2. Prosince pátek

Projděte si recepty na vánoční cukroví a vyberte ty, do kterých se letos pustíte. Sepište si suroviny, které Vám chybí, ať máte připraveno na víkendový nákup.


4. Prosince neděle

Svátek dnes slaví sv. Barbora. Půjdete-li okolo ovocného stromu, utrhněte si větvičku a dejte ji do vody. Podle staré tradice se svobodné dívky, kterým „barborka“ vykvete, do roka vdají.

Vydejte se na nákup surovin na vánoční cukroví, které jste si v úterý sepsali. Při nákupu samozřejmě můžete pokukovat po dárcích, když Vás něco zaujme, určitě kupte, ať se Vaše skrýš na dárečky postupně plní a nemusíte nic dohánět na poslední chvíli.


5. Prosince pondělí

Zkuste se poohlédnout po dárcích, ať už přímo v obchodech nebo z pohodlí domova - prohlédněte internetové obchody a objednejte si dárky až domů. Pokud nemáte ještě představu, co komu darujete, zkuste si průběžně zapisovat nápady do diáře či mobilu a postupně odškrtávejte jednotlivé „úlovky“.

Je tady ideální čas na pečení vánočního cukroví, zadělejte si těsta, která dáte přes noc odležet a v neděli z nich budete péct vánoční dobroty. Na úklid je sice ještě docela brzo, raději využijte volné odpoledne k relaxaci u pohádek nebo filmů s vánoční tématikou a přípravě na Mikulášský večer.

Dnešní večer bude patřit hlavně dětem a jich strachu z čertů a radosti z mikulášské nadílky. Pokud nemáte děti, vydejte se do ulic, projděte se setmělým městem, dejte si svařák a užívejte si pohled na čerty, anděly a Mikuláše, možná si zavzpomínáte, jak jste se báli, když jste byli ještě malí.

Mikuláš


 
6. Prosince úterý

Den pečení Vám krásně provoní celý byt. Do přípravy můžete zapojit i děti. Pokud děti nemáte, můžete si udělat báječnou neděli s kamarádkami, společně napéct cukroví, popíjet čaj nebo svařáček a skvěle si pečení užít.

Nezapomeňte dnes zapálit druhou svíčku na adventním věnci, je druhá adventní neděle.


7. Prosince středa

Nakupte balicí papíry a stužky, do kterých budete letos balit dárečky. I to, jak je dáreček zabalen, může Vaše blízké potěšit, dejte si tedy na výběru záležet. Pokud někomu plánujete darovat peníze, připravili jsme pro Vás tip, jak je efektně zabalit. Pokud budete nakupovat v drogerii, nezapomeňte na františky, vonné svíčky, či vonné oleje do aromalampy, které Vám pomohou vytvořit nezapomenutelnou vánoční atmosféru.


8. Prosince čtvrtek

Poohlédněte se po vánočním stromečku, pokud výběr necháte na poslední chvíli, bude se těžko vybírat, jelikož s postupujícím časem, zbývají převážně „horší kousky“. Navíc nákup vánočního stromečku můžete spojit s příjemnou procházkou po vánočních trzích a užívat si kouzelnou vánoční atmosféru.


9. Prosince pátek

V předvánočním čase je hezké myslet nejen na blízké, ale také na zvířátka, připravte třeba krmítko pro ptáčky a pověste ho na balkon nebo na strom na zahradě, vesele poletující opeřenci Vám jistě vykouzlí úsměv na tváři.


10. Prosince sobota

Už máte jmelí? Větvička jmelí k Vánocům bezesporu patří a neměla by chybět v žádné domácnosti. Se jmelím jsou spjaty tradiční zvyky. O Vánocích se zavěšuje v domě a lidé se pod ním líbají na znamení míru a dobré vůle. Pánové mají pod jmelím políbit dámu, aby v novém roce neuschla. A na jmelí se tradičně nechává poslední bobulka, aby z domu neodešla láska.

Jmelí


11. Prosince neděle

Udělejte si večer plný relaxace – koupel plná bublinek, návštěva kina, nebo večer s přáteli, zapomeňte na veškeré povinnosti a jen se odreagujte.


12. Prosince pondělí

Pokud se Vám zatím nepodařilo napéct všechno cukroví, nebo máte v plánu udělat i nějaké nepečené dobroty, pusťte se do příprav.


13. Prosince úterý

A je tady den úklidu, udělejte si dnes čas na předvánoční úklid, Štědrý den je už za dveřmi. Myslete však na to, že nic se nemá přehánět, takže neopomeňte do programu zařadit také odpočinek.

Dnes je třetí adventní neděle, čas zapálit třetí svíčku na adventním věnci.


15. Prosince čtvrtek

V dnešní době všichni posílají přání emailem či prostřednictvím sms, co takhle návrat k tradici, vyberte pohledy a vánoční přání a rozešlete je svým blízkým a přátelům poštou. Na trhu je spousta originálních přáníček, které jistě velmi potěší Vaše blízké.


16. Prosince pátek

Připravte si Vánoční prostírání – vyžehlete vánoční ubrus a prostírky, případně dokupte výzdobu na štědrovečerní tabuli. Krásně stůl oživí vánoční hvězda, květina, která k Vánocům jednoduše patří.


17. Prosince sobota

Upečte vánočku, nejlepší je, když ji necháte pár dní rozležet.

Vánočka


18. Prosince neděle

Pokud ještě nemáte dárečky, nebo Vám chybí jen pár drobností a nechcete se prodírat davem v přeplněných obchodech, zkuste nákup přes internet. Některé obchody pro Vás připravily „nouzový scénář“, kdy pokud nakoupíte v pátek, bude Vám ještě v pondělí doručeno. Například obchod-s-darky.cz Vám garantuje doručení, při zadání objednávky do 11:00 hodiny a osobní vyzvednutí je možné i při pozdějších objednávkách.


19. Prosince pondělí

Najděte si tipy na staročeské zvyky a kromě vašich rodinných tradic můžete letos zařadit jeden nový zvyk, který se stane Vaší novou tradicí, Vaše Vánoce budou o další okamžik kouzelnější.


20. Prosince úterý

Je tu poslední adventní neděle. Zapalte si poslední svíčku na adventním věnci a užijte si klidnou atmosféru blížícího se Štedrého dne.


23. Prosince pátek

Zajděte koupit kapra, ať si Štědrý den v klidu užíváte, zdatnější mohou i sami vykuchat. Dnes je také ideální čas na balení dárečků, proto jsme pro vás připravili návod, jak Vaše dárečky budou přímo okouzlující. Nezapomeňte na odstranění cenovek. K balení si pusťte pohádku s vánoční tématikou, nebo koledy a těšte se, jak Vaše blízké dárečky potěší. Ještě pár drobných úklidových prací – utřít prach, vytřít, umýt koupelnu a příprava je hotova.


24. Prosince sobota

Ráno se pusťme do zdobení stromečku. Ideální je však rozdělení úkolů, kdy někdo se ujme zdobení, někdo přípravy tradičního oběda. Každá rodina má nějaké zvyklosti, tradičně však bývá v českých domácnostech k obědu kuba a rybí polévka. Odpoledne je ten správný čas na obalení kapra a přípravu bramborového salátu. Můžeme též pomalu začít prostírat na sváteční tabuli, nezapomeňme na jeden talíř navíc pro náhodného pocestného. Odpoledne zařaďte do programu také pár tradičních vánočních zvyků – krájení jablíčka, lití olova či házení střevíčkem. Pro pravou atmosféru Vánoc nezapomeňte na koledy. Po večeři počkejte, až zazvoní Ježíšek a zavolá Vás tak k rozbalování dárků.

Štědrý večer

Teď už zbývá jen popřát veselé Vánoce, krásné chvíle s Vašimi blízkými a vše nejlepší do nového roku.

Váš Obchod s dárky

 

Příprava na kouzelné Vánoce